JVC GZMS210AEK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMS210AEK |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/5.8" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 39 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Focal Length: | 2.20 mm to 85.80 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | SD |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Dimensions | |
| Weight: | 200.0 g |