JVC GZVX815BUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZVX815BUS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/2.3" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 3.30 mm to 33.30 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Optical Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Power | |
| Battery Life: | 1 Hour |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.41 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Camcorder |