Kodak 1152537 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Kodak |
| SKU: | 1152537 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.22 in |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MOV (QuickTime) |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Recording Media: | Flash Memory |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Dimensions | |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 2.5 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 3.8 oz |
| Dimensions: | 4.50" Height x 2.50" Width x 0.90" Depth |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 2x |
| Focal Length: | 4.10 mm |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables - A/V (RCA Composite) Carrying Case Carrying Strap |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Max Focal Length: | 4.1 mm |
| Min Focal Length: | 4.1 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 60 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto |