Vivitar DVR850WYELLOWFRY Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | DVR850WYELLOWFRY |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 8x |
| Focal Length: | 7.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 15.20 oz |
| Dimensions: | 5" Height x 2.75" Width x 1.50" Depth |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 974 |
| White Balance Modes: | Auto Daylight Tungsten Fluorescent Cloudy |
| Product Model: | DVR 850W |
| Product Series: | DVR |
| Brand Name: | Vivitar |
| Maximum Image Resolution: | 3264 x 2448 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 8 Megapixel |
| Effective Video Resolution: | 0.7 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 480 |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 1/2 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1024 Second |