Argus DC1512 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Argus |
| SKU: | DC1512 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 100 Kilopixel |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Max Aperture: | 2.4 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory |
| Installed Memory: | 2 MB |
| Other Features | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| LCD Screen Size: | Not Applicable |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.40 oz |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 1.1 in |
| Depth: | 2.4 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Self Timer |
| Image Format: | BMP JPEG |
| Included Components: | PC Connection Cable |
| Max Focal Length: | 3.6 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 320 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 240 pixels |
| Min Focal Length: | 3.6 mm |
| Power Source: | (2) AAA Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 15000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 6 1/f |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Maximum Frame Rate: | 5 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI |
| Number of Resolution Modes: | 2 |
| White Balance: | Auto |