Canon 1288B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1288B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8300000 |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Total Pixels: | 8300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Other Features | |
| Flash: | Built-in Flash |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.6 in |
| Width: | 4.31 in |
| Depth: | 1.93 in |
| Weight: | 8.64 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB MultiMediaCard (MMC) |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Carrying Strap Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 29.2 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 pixels |
| Max Zoom: | 16 X |
| Min Aperture: | 4.1 1/f |
| Min Focal Length: | 7.3 mm |
| Min Focus Distance: | 1 cm |
| Power Source: | (4) AA Battery Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2500 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | TTL Auto Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.6 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 80 800 |
| Metering Characteristics: | Evaluative Spot |
| Number of Resolution Modes: | 6 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |