Canon 2672B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2672B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10300000 |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10300000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5 mm to 20 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMedia Card (MMC) SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) MMCplus HC MMCplus |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.24 in |
| Width: | 3.69 in |
| Depth: | 0.93 in |
| Weight: | 5.47 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 20 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3648 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2736 pixels |
| Max Zoom: | 16 X |
| Min Focal Length: | 5 mm |
| Min Focus Distance: | 0.8 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1600 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.435 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 80 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Spot |
| Number of Resolution Modes: | 9 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 21 |
| Continuous Shooting Speed: | 1.4 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Line: | PowerShot |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1600 Second |
| Product Model: | SD880 IS |
| Brand Name: | Canon |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Camera Modes: | Continuous Shooting:Approx. 1.4 fpsShooting Modes:AutoPPortraitFoliageSnowBeachSunsetFireworksAquariumUnderwaterISO 3200IndoorKids & PetsNight SnapshotColor AccentColor SwapDigital MacroStitch AssistMoviePhoto Effects:VividVivid BlueVivid GreenVivid RedNeutralSepiaBlack & WhitePositive FilmLighter Skin ToneDarker Skin ToneCustom |
| HD Movie Mode: | No |
| Frequency Band: | Sensitivity:AutoHigh ISO AutoISO 80ISO 100ISO 200ISO 400ISO 800ISO 1600 equivalentLight Metering Method:EvaluativeCenter-weighted averageSpotDisplay Languages:EnglishGermanFrenchDutchDanishFinnishItalianNorwegianSwedishSpanishSimplified/Traditional ChineseJapaneseRussianPortugueseKoreanGreekPolishCzechHungarianTurkishThaiArabicRomanianUkrainianFarsi |
| PictBridge: | Yes |
| Memory Card Type Include: | Secure Digital (SD) Card |
| Battery Include: | Yes |
| Product Series: | SD |
| Software Included: | Digital Camera Solution |
| Maximum Image Resolution: | 3648 x 2736 |
| Battery Built-in: | No |