Canon 2762B003OB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2762B003OB |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10500000 |
| Total Pixels: | 10500000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Dimensions | |
| Height: | 3.8 in |
| Width: | 4.96 in |
| Depth: | 2.4 in |
| Weight: | 16 oz |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | EOS Digital Solution |
| Camera Modes: | Picture Style:StandardPortraitLandscapeNeutralFaithfulMonochromeUser Def. 1-3 |
| Exposure Control: | ManualShutter-priorityAperture-priorityProgramAutoScene |
| Viewfinder Type: | SLR |
| White Balance Modes: | AutoDaylightShadeCloudyTungstenWhite Fluorescent LightFlashCustom |
| Product Model: | Rebel XS |
| Brand Name: | Canon |
| Lens Construction: | Not Applicable |
| Autofocus Points: | 7 |
| Maximum Image Resolution: | 3888 x 2592 |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | Auto |
| Wide Angle: | No |
| Minimum Diopter Adjustment: | -3 |
| Maximum Diopter Adjustment: | 1 |
| Longest Shutter Speed: | 30 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/4000 Second |
| PictBridge: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| Focal Length (35mm Equivalent): | Not Applicable |
| Analog Video Out: | Yes |
| Product Line: | EOS |