Canon 2764B003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2764B003 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 22000000 |
| Effective Megapixels: | 21.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 22000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | Not Applicable |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Image Stabilization: | Optical |
| Interface Connection: | HDMI Remote Terminal USB Video - Out (Unspecified) |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash |
| Environmental Protection: | Dust Resistant Water Resistant |
| Dimensions | |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 6 in |
| Depth: | 3 in |
| Weight: | 1.79 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Memory Card Support: | Microdrive CompactFlash (CF) Card CompactFlash Type I/II (Microdrive UDMA Compatible) |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS REACH WEEE |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Occasion: | Anniversary |
| Parent Retsku: | B001G60DUE |