Canon 3634B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3634B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10300000 |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10300000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6 mm to 60 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | MMC MMCplus SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Removable Flash Memory Included: | 128 MB Secure Digital (SD) Card |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) MMCplus HC MMCplus |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Built-in Flash |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.77 in |
| Width: | 4.35 in |
| Depth: | 1.76 in |
| Weight: | 8.64 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 Menu Languages: English German French Dutch Danish Finnish Italian Norwegian Swedish Spanish Simplified Chinese Traditional Chinese Japanese Russian Portuguese Korean Greek Polish Czech Hungarian Turkish Thai Arabic Romanian Ukrainian Farsi |
| Software Included: | Digital Camera Solution |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Auto P Av Tv M Easy Portrait Landscape Foliage |