Canon 3635B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3635B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10400000 |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3.8 X |
| Max Aperture: | 2.0 1/f |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6 mm to 22.50 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.94 in |
| Depth: | 1.22 in |
| Weight: | 6.17 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) MMCplus HC MMCplus |