Canon 4460B003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4460B003 |
| Dimensions | |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 1.49 lbs |
| Additional Specifications | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Image Sensor: | CMOS |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Total Pixels: | 19000000 |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Focal Length: | No |
| Focal Length (35mm Equivalent): | No |
| Image Processor | |
| Total Pixels: | 19000000 |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Lens Features | |
| Focal Length (35mm Equivalent): | No |
| Focal Length: | No |