Canon 5157B002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5157B002 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 12600000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash Exposure Compensation |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 3.1 X |
| Focal Length: | 18 mm to 55 mm (Lens 1) |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 5.1 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 1.09 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |