Canon 5169B005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5169B005 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18700000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 7.5 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 18 mm to 135 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 4 in |
| Width: | 5.2 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 18.2 oz |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | EOS Digital Solution Disk |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Action Close-up Landscape Night Scene Portrait |
| Exposure Control: | Program AE Shutter-priority AE Aperture-priority AE Manual |
| Viewfinder Type: | SLR |
| White Balance Modes: | Auto Daylight Shade Cloudy Tungsten Light White Fluorescent Light Flash Custom |
| Language Support: | English German French Dutch Danish Portuguese Finnish Italian Norwegian Swedish Spanish Greek Russian Polish Hungarian Czech Romanian Ukraine Turkish Arabic Thai Simplified Chinese Traditional Chinese Korean Japanese |
| Lens Construction: | 16 Elements in 12 Groups |
| Maximum Image Resolution: | 5184 x 3456 |
| Maximum Frame Rate: | 60 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 12800 |
| Minimum Diopter Adjustment: | -3 |
| Maximum Diopter Adjustment: | 1 |
| Longest Shutter Speed: | 1/4000 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 30 Second |
| PictBridge: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| Analog Video Out: | Yes |