Canon 5253B002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5253B002 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 19300000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3.2 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | No |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF X-sync Rear Curtain Sync Flash Exposure Compensation |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Environmental Protection: | Water Resistant Dust Resistant |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Storage | |
| Memory Card Support: | CompactFlash (CF) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 6.4 in |
| Width: | 6.2 in |
| Depth: | 3.3 in |
| Weight: | 3.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS WEEE REACH |