Canon 5253B009 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5253B009 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 19300000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3.2 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | No |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Rear Curtain Sync Flash Exposure Compensation X-sync |
| Environmental Protection: | Water Resistant Dust Resistant |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF |
| Digital Zoom: | No |
| Storage | |
| Memory Card Support: | CompactFlash Type I (UDMA Compatible) CompactFlash Card Type II |
| Dimensions | |
| Height: | 163.6 mm |
| Width: | 158.0 mm |
| Depth: | 82.7 mm |
| Weight: | 1.34 kg |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | ErP REACH RoHS WEEE |