Canon 5260B054 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5260B054 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B007G9GWKA |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 22300000 pixels |
| Total Pixels: | 23400000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3.2 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | Video - Out (Unspecified) USB HDMI |
| GPS Enabled: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF |
| Max Aperture: | 4 1/f |
| Focal Length: | 24 mm to 70 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 4.6 in |
| Width: | 6 in |
| Depth: | 3 in |
| Weight: | 30.3 oz |