Canon 7099A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 7099A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 4000000 |
| Effective Megapixels: | 4 Megapixel |
| Total Pixels: | 4000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 8.0 1/f |
| Digital Zoom: | 3.6x |
| Focal Length: | 7 mm to 21 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Height: | 3 in |
| Width: | 4.8 in |
| Depth: | 2.5 in |
| Weight: | 14.72 oz |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Category: | Cameras |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| Features: | Automatic Flash Bracketing LCD Display Macro Mode Manual Flash (on/off) Red-eye reduction Selective Image Deletion Self Timer Viewfinder |
| General Features: | Built-In Auto Flash Flash Cancel (On/Off) Red-Eye Reduction Self Timer Still Image Capture |
| Image Capacity Standard: | 26 |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Carrying Strap Communication Software Power Adapter Recording Media USB Cable |
| Max Focal Length: | 21 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2272 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1704 pixels |
| Max Zoom: | 11 X |
| Min Aperture: | 2.0 1/f |
| Min Focal Length: | 7 mm |
| Min Focus Distance: | 70 cm |
| Power Source: | AC Input Lithium Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Type: | Auto Manual |
| Maximum Frame Rate: | 15 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | .55 in |
| Included Software: | Editing Software Slide Show Software Stitching Software |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 50 |
| Maximum Image Capacity: | 3639 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Average Spot |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Preset Modes TTL Auto |