Canon 7646A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 7646A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 2100000 |
| Effective Megapixels: | 2 Megapixel |
| Total Pixels: | 2100000 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 2 X |
| Max Aperture: | 4.0 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 2.5x |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (RCA Phono) USB - Universal Serial Bus Video - RCA Composite Video |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.4 ft |
| Depth: | 1.1 in |
| Weight: | 6.24 oz |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Category: | Cameras |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0000645C9 |