Canon 8407B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8407B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12100000 pixels |
| Total Pixels: | 12800000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | HDMI A/V (RCA Composite) |
| Wi-Fi: | Yes |
| Environmental Protection: | Water Proof |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Focal Length: | 5.2 mm to 26 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 120 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.32 in |
| Width: | 3.94 in |
| Depth: | 1.14 in |
| Weight: | 6.81 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Viewfinder Type: | No |
| Portal Support: | Yes |
| Minimum Diopter Adjustment: | No |
| ISO Sensitivity: | ISO 12800 |
| Battery Include: | Yes |
| Product Line: | PowerShot |
| Software Main Type: | Network & Communication |
| Self Timer: | 10 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2500 Second |
| Longest Shutter Speed: | 250 Second |
| License Pricing: | Volume |
| Product Model: | S120 |
| Software Included: | ImageBrowser EX |
| Maximum Diopter Adjustment: | No |
| Brand Name: | AttachmateWRQ |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Autofocus Points: | 9 |
| Exposure Control: | Program AE Aperture Priority Shutter Priority Manual |
| White Balance Modes: | Auto Daylight Cloudy Tungsten Fluorescent Fluorescent H Flash Underwater Custom 1 Custom 2 |
| Wide Angle: | Yes |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Maximum Frame Rate: | 240 fps |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Hybrid Auto Auto Creative Filters Movie Scene Modes: Portrait Smart Shutter Star Handheld Night Scene Underwater Snow Fireworks |
| Battery Model Supported: | NB-6LH |
| Software Name: | Reflection v.10.0 |
| Built-in Flash: | Yes |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Language Support: | English |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 120 mm |
| Frequency Band: | Components:IBM 3270 and 5250 emulationReflection FTP ClientPing TimeSync (Not available on Windows XP) LPD |
| PictBridge: | Yes |
| Analog Video Out: | Yes |