Canon 8409B012 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8409B012 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12800000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Flash OFF Flash ON Slow Sync Red-eye Reduction Flash Exposure Compensation Auto Flash |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 30 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.30 mm to 129 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 270 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 69.5 mm |
| Width: | 104.0 mm |
| Depth: | 80.2 mm |
| Weight: | 349.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | WEEE RoHS REACH ErP |