Canon 8410B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8410B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 16600000 |
| Effective Megapixels: | 16 Megapixel |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Slow Sync |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 16 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5 mm to 80 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 448 mm |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Dimensions | |
| Height: | 2.8 in |
| Width: | 4.3 in |
| Depth: | 1.7 in |
| Weight: | 8.04 oz |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Eye-Fi Card |