Canon 8608B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8608B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 16 Megapixel |
| Total Pixels: | 16600000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Slow Sync Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 8 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5 mm to 40 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 224 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 4.13 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | WEEE RoHS REACH |
| Viewfinder Type: | No |
| Minimum Diopter Adjustment: | No |
| ISO Sensitivity: | ISO 1600 |
| Battery Include: | Yes |
| Product Series: | ELPH |
| Product Line: | PowerShot |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| Longest Shutter Speed: | 15 Second |
| Product Model: | 115 IS |
| Maximum Diopter Adjustment: | No |
| Brand Name: | Canon |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Exposure Control: | Program AE |
| White Balance Modes: | AutoDaylightCloudyTungstenFluorescentFluorescent HCustom |
| Wide Angle: | Yes |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Model Supported: | NB-11L |
| Camera Modes: | Shooting Modes:AutoPortraitSmart ShutterLow LightFisheye EffectMiniature EffectToy Camera EffectMonochromeSuper VividPoster EffectColor AccentColor SwapSnowFireworksLong ShutterStitch Assist |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 224 mm |
| PictBridge: | Yes |
| Analog Video Out: | Yes |