Canon 9127B032AA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9127B032AA |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18000000 pixels |
| Total Pixels: | 18700000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | Video - Out (Unspecified) USB HDMI |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF-S |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 99.7 mm |
| Width: | 129.6 mm |
| Depth: | 77.9 mm |
| Weight: | 480 g |