Canon 9140A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9140A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8000000 |
| Total Pixels: | 8300000 |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 7 X |
| Max Aperture: | 8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 3.2x |
| Focal Length: | 7.20 mm to 50.80 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 200 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Auto Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 4.7 in |
| Depth: | 3.6 in |
| Weight: | 19.2 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 64 MB CompactFlash (CF) Card |
| Memory Card Support: | CompactFlash (CF) Card Microdrive |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Red-Eye Reduction Self Timer |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Carrying Strap Lens Cover Remote Control |
| Max Focal Length: | 50.8 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 dpi |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 dpi |
| Min Aperture: | 2.4 1/f |
| Min Focal Length: | 7.2 mm |
| Min Focus Distance: | 20 in |
| Power Source: | Lithium Ion |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Shutter Priority |
| Frames per Second: | 15 frames/s (fps) |
| Maximum Frame Rate: | 15 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | .667 cm |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 50 |
| Number of Resolution Modes: | 5 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star |