Canon 9338B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9338B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16100000 pixels |
| Total Pixels: | 16800000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | Video - Out (Unspecified) HDMI Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 30 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 3.2 1/f |
| Focal Length: | 4.5 mm to 135 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm - 750 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.59 in |
| Width: | 4.44 in |
| Depth: | 1.37 in |
| Weight: | 8.64 lbs |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH RoHS WEEE |