Fujifilm 15747988 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15747988 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 7100000 |
| Effective Megapixels: | 7.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 7100000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Camera Type: | High-end Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4.8x |
| Focal Length: | 6.33 mm to 63.30 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 27 MB |
| Memory Type: | xD-Picture Card |
| Other Features | |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction |
| Interface Connection: | Audio - Out (Unspecified) USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Dimensions | |
| Height: | 3.0 in |
| Width: | 4.2 in |
| Depth: | 3.2 in |
| Weight: | 10.8 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer Voice Memo Recorder |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Lens Cover Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 63.3 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3072 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2304 pixels |
| Max Zoom: | 48 X |
| Min Aperture: | 13.6 1/f |
| Min Focal Length: | 6.33 mm |
| Min Focus Distance: | 0.4 in |
| Power Source: | (4) AA Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 4 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 64 800 |
| Metering Characteristics: | Evaluative TTL |
| Number of Resolution Modes: | 5 |
| White Balance: | Auto Manu |
| Continuous Shooting Speed: | 1.4 frames/s (fps) |