Fujifilm 15975767 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15975767 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10200000 |
| Effective Megapixels: | 10.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 10200000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 5.7 X |
| Max Aperture: | 2.9 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Focal Length: | 5.70 mm to 17.10 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 10 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 6 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 |
| Software Included: | FinePix |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Portrait Landscape Sport Night Night (Tripod) Fireworks Sunset Snow Beach Party Flower Text Baby PS (Anti-blur) Natural Light Movie Panorama |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | A170 |
| Product Series: | A |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Maximum Image Resolution: | 3664 x 2748 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Include: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 8 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1400 Second |
| HD Movie Mode: | No |
| Product Line: | FinePix |