Fujifilm 15776678 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15776678 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Total Pixels: | 8000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 5.1x |
| Max Aperture: | 3.8 1/f |
| Focal Length: | 5.90 mm to 29.50 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Optical Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Storage | |
| Memory Type: | xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 54 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.87 oz |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Pictbridge Support Self Timer Voice Memo Recorder |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Microphone |
| Max Focal Length: | 29.5 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 pixels |
| Max Zoom: | 25.5 X |
| Min Aperture: | 8 1/f |
| Min Focal Length: | 5.9 mm |
| Min Focus Distance: | 3.1 in |
| Power Source: | Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 4 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus |
| Maximum Frame Rate: | 25 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 64 800 |
| Metering Characteristics: | Multi-Segment TTL |
| Number of Resolution Modes: | 6 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 16 |
| Continuous Shooting Speed: | 1.4 frames/s (fps) |