Fujifilm 15777402 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15777402 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 7360000 |
| Effective Megapixels: | 7.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 7360000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4.8 X |
| Max Aperture: | 3.7 1/f |
| Focal Length: | 6.30 mm to 18.90 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 54 MB |
| Memory Type: | xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card |
| Memory Card Support: | xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| Interface Connection: | Infrared - iRDA Wireless (iRDA-SIR) USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 3.88 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Pictbridge Support Self Timer Voice Memo Recorder |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Microphone |
| Max Focal Length: | 18.9 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3072 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2304 pixels |
| Max Zoom: | 14.4 X |
| Min Aperture: | 8 1/f |
| Min Focal Length: | 6.3 mm |
| Min Focus Distance: | 3.1 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 3 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 64 800 |
| Metering Characteristics: | Multi-Segment TTL |
| Number of Resolution Modes: | 6 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Shutter Lag: | 50 ms |
| Number of Scene Modes: | 14 |
| Continuous Shooting Speed: | 1.4 frames/s (fps) |