Fujifilm 15781764 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15781764 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | Super CCD HR |
| Effective Megapixels: | 11.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 11100000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | High-end Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 14.3 X |
| Digital Zoom: | 2x |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 7.10 mm to 101.50 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Image Stabilization: | Electronic Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Storage | |
| Memory Type: | xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 25 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 2.02 lbs |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 5.3 in |
| Depth: | 5.9 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 101.5 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3840 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2880 pixels |
| Max Zoom: | 28.6 X |
| Min Aperture: | 11 1/f |
| Min Focal Length: | 7.1 mm |
| Min Focus Distance: | 0.4 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 30 sec. |
| Bulb Setting: | Yes |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.67 in |
| ISO Equivalencies: | 100 10000 1600 200 3200 400 64 6400 800 |
| Metering Characteristics: | Multi-Segment |
| Number of Resolution Modes: | 7 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 14 |
| Continuous Shooting Speed: | 3 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 1 EV |