Fujifilm 15820728 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15820728 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12 Megapixel |
| Image Sensor: | Super CCD HR |
| Total Pixels: | 12200000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 8.2x |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Focal Length: | 6.40 mm to 32 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 57 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Electronic Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 6 oz |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB External Battery Charger Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 32 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 4000 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 3000 pixels |
| Max Zoom: | 41 1/f |
| Min Aperture: | 14 1/f |
| Min Focal Length: | 6.4 mm |
| Min Focus Distance: | 4 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1500 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Focus Lock Multiple Point Focusing |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.625 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 6400 800 |
| Metering Characteristics: | Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 7 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 16 |
| Continuous Shooting Speed: | 1.7 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |