Fujifilm 15822972 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15822972 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 6.9x |
| Max Aperture: | 3.2 1/f |
| Focal Length: | 6.20 mm to 31 mm |
| Other Features | |
| Product Manual: | Manual Link |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 8.2 Megapixel |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 8200000 |
| Storage | |
| Memory Type: | xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 12 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.90 oz |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger |
| Max Focal Length: | 31 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 pixels |
| Max Zoom: | 34.5 X |
| Min Focal Length: | 6.2 mm |
| Min Focus Distance: | 1.9 in |
| Power Source: | Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1500 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 4 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 800 |
| Metering Characteristics: | Multi-Segment |
| Number of Resolution Modes: | 7 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 14 |
| Continuous Shooting Speed: | 0.6 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |