Fujifilm 15825467 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15825467 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 10000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 5.7x |
| Max Aperture: | 3.7 1/f |
| Focal Length: | 6.30 mm to 18.90 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 45 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.90 oz |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Self Timer Voice Memo Recorder |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger |
| Max Focal Length: | 18.9 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3648 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2736 pixels |
| Max Zoom: | 17.1 X |
| Min Aperture: | 9 1/f |
| Min Focal Length: | 6.3 mm |
| Min Focus Distance: | 3.1 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 3 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.435 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 64 800 |
| Metering Characteristics: | TTL |
| Number of Resolution Modes: | 8 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 19 |
| Continuous Shooting Speed: | 0.6 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |