Fujifilm 15841174 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15841174 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10000000 |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Digital Zoom: | 5.7 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 5 mm to 75 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 55 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Interface Connection: | USB Video - Out (Unspecified) |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Optical Electronic |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 3.11 in |
| Width: | 4.37 in |
| Depth: | 2.98 in |
| Weight: | 13 oz |