Fujifilm 15974892 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15974892 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 5.7x |
| Focal Length: | 6.50 mm to 18.10 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.06 oz |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 |
| Camera Modes: | Shooting Modes: SR Auto (Scene Recognition Auto) Auto Natural Light Manual Anti-blur Portrait Landscape Sport Night Night (Tripod) Sunset Snow Beach Party Flower Text Continuous Shooting: Top-3 (max 1.0 frames/sec.) |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | Z37 |
| Product Series: | Z |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Maximum Image Resolution: | 3648 x 2736 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 3 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1000 Second |
| HD Movie Mode: | No |
| Product Line: | FinePix |