Fujifilm 15975858 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15975858 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12200000 |
| Effective Megapixels: | 12.2 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 5.7 X |
| Max Aperture: | 2.9 1/f |
| Focal Length: | 5.70 mm to 17.10 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 10 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.9 cm |
| Weight: | 4.2 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 |
| Software Included: | FinePix |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Portrait Landscape Sport Night Night (Tripod) Fireworks Sunset Snow Beach Party Flower Text Baby PS (Anti-blur) Natural Light Movie Panorama |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Series: | A |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Include: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 8 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1400 Second |
| HD Movie Mode: | No |