Fujifilm 15976371 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 15976371 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12000000 |
| Effective Megapixels: | 12 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Optical Zoom: | 14.3 X |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 7.10 mm to 101.50 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 47 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 5.3 in |
| Depth: | 5.7 in |
| Weight: | 1.81 lbs |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 ISO 3200 ISO 6400 ISO 12800 |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Auto EXR FSB SP C1 C2 P S A M Movie SP Portrait Portrait Enhancer Landscape Sport Night Fireworks Night (Tripod) Pro Low-light Pro Focus Sunset Snow Beach Party Flower Text NP NP & Flash |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Product Model: | S200EXR |
| Product Series: | S |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Lens Construction: | 13 Elements in 10 Groups |
| Maximum Image Resolution: | 4000 |