Fujifilm 16083016 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16083016 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | HDMI USB |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Digital Zoom: | 4.4 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Storage | |
| Installed Memory: | 40 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.33" |
| Weight: | 6.88 oz |
| Width: | 4.07" |
| Depth: | 1.28" |
| Additional Specifications | |
| Viewfinder Type: | No |
| ISO Sensitivity: | ISO 12800 |
| Battery Include: | Yes |
| Product Series: | F |
| Product Line: | FinePix |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| Longest Shutter Speed: | 8 Second |
| Product Model: | F300EXR |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Exposure Control: | Programmed AEAperture Priority AEManual |
| Number of Compact PCI Slots: | 1509 |
| White Balance Modes: | AutoCustomFineShadeFluorescent light 1(Daylight)Fluorescent light 2(Warm White)Fluorescent light 3(Cool White)Incandescent lightUnderwater |
| Wide Angle: | No |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Built-in: | No |
| Camera Modes: | Shooting Modes:Natural LightNatural Light & with FlashPortraitPortrait enhancerLandscapeSportNightNight(Tripod)FireworksSunsetSnowBeachUnderwaterPartyFlowerTextDogCat |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| Language Support: | 31 Languages |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 360 mm |
| PictBridge: | Yes |
| Analog Video Out: | Yes |