Fujifilm 16228393 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16228393 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | EXR-CMOS |
| Effective Megapixels: | 16 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 2x |
| Focal Length: | 4.60 mm to 92 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 500 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 1.4 in |
| Weight: | 7.37 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | Yes |
| Camera Modes: | Shooting Modes:Natural LightNatural Light & with FlashPortraitPortrait EnhancerDogCatLandscapeSportNightNight (Tripod)FireworksSunsetSnowBeachUnderwaterPartyFlowerText |
| Exposure Control: | Program AEAperture Priority AEShutter Priority AEManual |
| Viewfinder Type: | No |
| White Balance Modes: | Automatic Scene RecognitionFineShadeFluorescent Light (Daylight)Fluorescent Light (Warm White)Fluorescent Light (Cool White)Incandescent LightUnderwaterCustom |
| Product Model: | F750EXR |
| Product Series: | F |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Lens Construction: | 14 Elements in 11 Groups |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| ISO Sensitivity: | ISO 12800 |
| Product Line: | FinePix |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| Longest Shutter Speed: | 8 Second |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Model Supported: | NP-50 |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 500 mm |