Fujifilm 16238037 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16238037 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 16 Megapixel |
| Total Pixels: | 16000000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction Slow Sync Flash Exposure Compensation |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 7.2x |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 26 mm to 130 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 5.5 in |
| Depth: | 2.0 in |
| Weight: | 14.39 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS REACH |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B006T7QXOA |