Fujifilm 16256900 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16256900 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 14.4 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Suppressed Flash Slow Sync Red-eye Reduction Fill Flash |
| Environmental Protection: | Dust Proof Water Proof Shock Proof Freeze Proof |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 6.8x |
| Focal Length: | 5 mm to 25 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 140 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.8 in |
| Width: | 4.0 in |
| Depth: | 1.1 in |
| Weight: | 6.35 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH WEEE |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B0083FESUM |