Fujifilm 16276467 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16276467 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | X-Trans CMOS |
| Effective Megapixels: | 16.3 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.8 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Commander Red-eye Reduction Rear Curtain Sync Suppressed Flash Slow Sync |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Camera |
| Lens Mount: | Fujifilm X-mount |
| Optical Zoom: | 3.1 X |
| Digital Zoom: | No |
| Focal Length: | 18 mm to 55 mm (Lens 1) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 27 mm to 84 mm (Lens 1) |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 5.1 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Weight: | 10.58 oz |
| Additional Specifications | |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Minimum Diopter Adjustment: | -4 |
| ISO Sensitivity: | Auto |
| Battery Include: | Yes |
| Product Series: | X |
| Shortest Shutter Speed: | 1/4000 Second |
| Longest Shutter Speed: | 30 Second |
| GPS: | No |
| Product Model: | X-E1 |
| Software Included: | Viewer SoftwareRAW File Converter |
| Maximum Diopter Adjustment: | 2 |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Lens Construction: | 14 Elements in 10 Groups |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Autofocus Points: | 49 |
| Exposure Control: | Programmed AEShutter PriorityAperture Priority AEManual |
| White Balance Modes: | Automatic Scene RecognitionCustomColor Temperature Selection (K)FineShadeFluorescent Light (Daylight)Fluorescent Light (Warm White)Fluorescent Light (Cool White)Incandescent LightUnderwater |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Maximum Frame Rate: | 24 fps |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Model Supported: | NP-W126 |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 27 mm to 84 mm (Lens 1) |
| PictBridge: | Yes |