The X-A1 has a compact and lightweight feel, yet features a high performing APS-C CMOS sensor and EXR Processor II, offering high quality image capture. The 16M large APS-C CMOS sensor captures rich tonal expression, a beautiful "bokeh" depth-of-field effect, increased dynamic range and exceptional low light performance. With a tilt able high-definition LCD monitor, built-in flash and Wi-Fi link to transfer photos to smartphones, the FUJIFILM X-A1 has all the features consumers will be looking for when venturing into an affordable interchangeable-lens type compact system camera.
| Basic Info |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16395586 |
| Image Processor |
| Total Pixels: | 16500000 pixels |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash Accessory Shoe |
| Wi-Fi: | Yes |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Interface Connection: | USB HDMI |
| Lens Features |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 76 mm |
| Focal Length: | 16 mm to 50 mm |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Dimensions |
| Height: | 2.6 in |
| Width: | 4.6 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Weight: | 9.9 oz |
Fujifilm 15975767Fujifilm 16442755