Fujifilm AV100BLACK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | AV100BLACK |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12.2 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 6.3x |
| Focal Length: | 5.70 mm to 17.10 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Video Out |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.20 oz |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 1.1 in |
| Additional Specifications | |
| Camera Modes: | Shooting Modes: SR Auto Auto P Natural Light Natural Light & with Flash Portrait Baby Landscape Panorama Sport Night Night (Tripod) Fireworks Sunset Snow Beach Party Flower Text Continuous Shooting Mode: Top-3 (Up to 1.6fps; max.3 frames) |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Series: | A |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 3200 |
| Wide Angle: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 8 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/4000 Second |
| HD Movie Mode: | Yes |