Fujifilm AX200BLACK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | AX200BLACK |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12.2 Megapixel |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 6.3x |
| Focal Length: | 5 mm to 25 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 140 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.06 oz |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 1.1 in |