Fujifilm JZ300SILVER Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | JZ300SILVER |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 6x |
| Focal Length: | 5 mm to 50 mm |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 1.1 in |
| Weight: | 5.22 oz |
| Additional Specifications | |
| Camera Modes: | Shooting Modes: SR Auto Auto Natural Light Natural Light & with Flash SP1 SP2 Movie P Scene Modes: Portrait Portrait Enhancer Landscape Sport Night Night (Tripod) Fireworks Sunset Snow Beach Party Flower Text Continuous Shooting Mode: Top-3 (Up to 1.1fps; max. 3 frames) |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | JZ300 |
| Product Series: | J |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 3200 |
| Wide Angle: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 4 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Product Line: | FinePix |