Fujifilm Z700EXRRED Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | Z700EXRRED |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.40 mm to 32 mm |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 5.15 oz |
| Additional Specifications | |
| Camera Modes: | Shooting Modes: EXR Auto Auto Touch & Shoot Scene Position Natural Light Natural Light & with Flash Manual Movie Scene Modes: Portrait Portrait Enhancer Landscape Sport Night Night (Tripod) Fireworks Sunset Snow Beach Party Flower Text Dog Cat Continuous Shooting Mode: Max. 5 frames (approx. 0.6 sec/frame) |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | Z700EXR |
| Product Series: | Z |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 3200 |
| Longest Shutter Speed: | 4 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1000 Second |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Product Line: | FinePix |
| Parent Retsku: | B003OYI8RG |