Fujifilm FinePix Z70- 12MP, Fujinon 5x Periscopic Optical Zoom, 2.7" LCD. Other features include: Face Detection w/ Red Eye Removal, Tracking Auto Focus, Digital Image Stabilization, Upload Function to YouTube & Facebook, High Sensitivity 1600 ISO, 6 Scene - SR Auto Automatic Scene Recognition, One Touch HD Movie 720p w/ Sound, Successive Movie Mode, Blog Mode w/ 7 In-Camera Editing Options, Couple and Group Timers, LED Illuminated Buttons, Thin Metal Body 17.9mm, Li-Ion Rechargeable Battery.
| Basic Info |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | Z70BLUE |
| Other Features |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Video Out |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 6.3x |
| Focal Length: | 6.40 mm to 32 mm |
| Dimensions |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 4.39 oz |
Fujifilm 15975767Fujifilm JV100BLUE