Fujifilm Z70SILVER Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | Z70SILVER |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Video Out |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 5x |
| Digital Zoom: | 6.3x |
| Focal Length: | 0.25" to 1.26" |
| Dimensions | |
| Height: | 2.25" |
| Width: | 3.58" |
| Depth: | 0.79" |
| Weight: | 4.39 oz |
| Additional Specifications | |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Natural Light Natural Light & with Flash Portrait Landscape Sport Night Beach Snow Sunset Party Museum Flower Text Digital Image Stabilization Auction Successive Movie SR Auto (Scene Recognition) Auto Program Night (Tripod) Portrait Enhancer |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | Z70 |
| Product Series: | Z |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 1600 |
| Longest Shutter Speed: | 1/4 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Product Line: | FinePix |
| Parent Retsku: | B003OYI8XA |